Jak poznat sjeté gumy

Drtivá většina lidí mění pneumatiky dvakrát za rok. Letní za zimní a naopak. Nákup nových pneumatik však není levná záležitost, proto je na místě snažit se prodloužit životnost pneumatik tak, abyste na nich mohli jezdit alespoň tři sezóny.

Když už obouváte gumy na třetí nebo dokonce čtvrtou sezónu, je potřeba zjistit, jestli už nejsou pneumatiky sjeté nebo poškozené. To znamená změřit hloubku dezénu a každou pneumatiku vizuálně zkontrolovat, jestli tam nejsou nějaké boule či mechanická poškození.

Pneumatika by neměla být ani zpuchřelá nebo popraskaná, a rozhodně nesmí být starší než 10 let.

Jak změřit hloubku dezénu

V zákoně je určeno, že pro zimní pneumatiky je minimální hloubka dezénu 4 mm, pro letní pneumatiky pak 1,6 mm. Není to jediné kritérium, ale jedno z nejdůležitějších. Když jsou gumy sjeté tak, že má dezén menší hloubku, můžete je rovnou vyhodit. Jak tedy změřit hloubku dezénu? 

Hloubka dezénu pneumatiky se měří jednoduše měrkou, kterou koupíte za pár desítek korun na každé benzínové pumpě nebo v supermarketu. Měrkou pak přesně změříte, kolik milimetrů jsou drážky hluboké. Hloubku dezénu vám samozřejmě také sdělí v každém autoservisu, když budou gumy sjeté, často si tam i za malý poplatek gumy nechají a zajistí jejich ekologickou likvidaci.

Každá pneumatika by měla mít i kontrolní plošku, což je malý výstupek uprostřed drážky. Tento výstupek určuje minimální hloubku dezénu. Pokud je vrchní běhoun už na stejné úrovni jako kontrolní ploška, pneumatika je sjetá. Když je kontrolní ploška níže, pak jsou gumy ještě v pořádku.

Jak zjistit stáří pneumatiky

Stáří pneumatiky nesmí ze zákona přesáhnout 10 let. I to je samozřejmě příliš, ale když jsou pneumatiky dobře uskladněny (v suchu a ve tmě) a nejezdí se na nich, mohou vydržet i těch zmíněných 10 let. Provozní životnost se uvádí na maximum 6 let, v praxi lidé jezdí se stejnými pneumatikami obvykle 3-4 roky.

Záleží na tom, kolik kilometrů najedou, jaký mají styl jízdy a jak pneumatiky skladují. Jak však stáří pneumatiky zjistíte? Na každé pneumatice je vytlačen tzv. DOT kód (na bočnici) – poslední 4 čísla tohoto kódu ukazují týden a rok výroby pneumatiky. Když je na konci DOT kódu například číslo 3319, znamená to, že pneumatika byla vyrobena ve 33. týdnu v roce 2019.

Neriskujte, kupte raději nové pneu

Pro bezpečnou jízdu platí i další pravidla. Například to, že na všech 4 kolech by měly být stejné pneumatiky. Každopádně se nevyplatí jezdit na pneumatikách, které jsou na hranici sjetí. Když budete jezdit na letních gumách, které mají v dubnu hloubku dezénu 2 mm, může se rychle stát, že se dostanete pod minimální hloubku.

Navíc se jedná o hraniční hodnoty, bezpečnější je však jezdit na nových gumách. Obzvlášť v zimě. Pořádná zima u nás sice už dlouho nebyla, ale možná zrovna ta letošní bude stát za to. 

Pro zimní pneumatiky je dobré pamatovat si pravidlo 4x4:
  • minimálně 4 mm hluboké drážky
  • na všech 4 kolech stejné pneumatiky
  • maximálně 4 roky v provozu
  • mít je po dobu 4 zimních měsíců