Letos to bude už 15 let, kdy u nás používáme bodový systém. Ten byl v České republice zaveden 1. července 2006 a od té doby pomáhá monitorovat řidiče, kteří se na silnicích opakovaně dopouští přestupků, a dokonce trestných činů. A jaké přestupky jsou ty nejčastější?

 1. Překročení nejvyšší povolené rychlosti
  Jde o vůbec nejčastější prohřešek řidičů. Kdysi platila nějaká tolerance, takže překročení rychlosti o pár kilometrů v hodině nikdo neřešil. Dokonce se v zákoně objevila asi neplánovaná věta, že přestupku se dopustí ten, kdo jede v obci rychlostí o 30 km více a mimo obec o 50 km více. To v praxi znamenalo, že kdyby Vám naměřili v obci 90 km/h (to se ještě v obci mohlo jezdit 60 km/h), ještě stále jste podle zákona nespáchali přestupek :-)

  Někteří řidiči zřejmě nepostřehli, že už neplatí žádná tolerance. Je tedy lepší jezdit rozumně a rychlost si opravdu hlídat pečlivě. Zejména v zahraničí by Vás to mohlo přijít opravdu draho.

 2. Jízda bez zapnutých bezpečnostních pásů
  Tak sluší se říct, že připoutání bezpečnostním pásem není povinné pouze v případě, že couváte a zapnutý pás by vám bránil v dobrém rozhledu. Omlouvá vás také potvrzení od lékaře, že ze zdravotních důvodů bezpečnostní pás nesmíte použít. Vedou se diskuze, zda je vhodné, aby žena v pokročilém těhotenství také nemusela být připoutána. Jak by se k tomu lékaři stavěli, to nevíme. V každém případě ale musíte mít potvrzení od lékaře neustále při sobě.

  Dostatečným důvodem pro nepřipoutání se rozhodně není to, že jedete pouze na krátkou vzdálenost. To platí samozřejmě i pro řidiče kurýrních služeb, kteří ale při popojíždění mezi jednotlivými doručovacími místy pás nezapínají. Z toho důvodu patří k nejčastěji přistiženým řidičům. Výjimku mají i zasahující policisté, ale z bezpečnostního hlediska by prostě pásy měly být zapnuté vždy.

 3. Telefonování během jízdy
  Tento přestupek patří k jedněm z nejnebezpečnějších, protože displej mobilního telefonu dokáže dokonale odpoutat pozornost řidiče od toho, co se děje na silnici. Zároveň je ale také jedním z těch přestupků, které je těžké řidiči dokázat. Pokud policie nepořídí průkaznou fotku, je to slovo proti slovu.

  Když už musíte někomu volat, zastavte a vyřiďte si hovor v klidu. Těch pár minut Vás určitě nezabije. Na rozdíl od těch pár minut, kdy telefonujete během jízdy.

 4. Parkování mimo vyhrazená parkoviště
  Tohle se asi stalo někdy každému řidiči. Můžete být sebevíc slušný, dodržovat předpisy, jezdit defenzivně, ale když prostě potřebujete zaparkovat a není kde, troufnete si postavit auto třeba na chodník nebo na trávník. To pak najdete za oknem lístek s pokutou za neoprávněný zábor veřejné zeleně apod.

 5. Jízda na červenou
  Tohle je celkem závažný přestupek. Denně bychom ale napočítali mnoho případů, kdy „to někdo nestihl ubrzdit“. Jestliže ale na druhé silnici čeká někdo, kdo třeba spěchá, tak ten vyrazí hned, jak mu tam ta zelená skočí. A neštěstí je na světě. A to nemluvíme o chodcích, kteří když jim skočí zelený panáček, ani se nerozhlédnou a do vozovky vkročí. Tady jde opravdu o život, takže jakmile se blížíte ke světelné křižovatce, na které už z dálky vidíte, že dlouho svítí zelená, počítejte s tím, že budete asi brzdit.

 6. Neplatné doklady
  Tohle je spíš většinou nedopatření a opomenutí. Na doklady a jejich platnost se asi moc často nedíváme. To se pak lehce stane, že hlídka se nás zeptá: „Víte, že máte propadlý řidičský průkaz?“.

  Jednou za čas se tedy vyplatí zkontrolovat si doklady, platnost STK a zelenou kartu. Snad brzy vejde v platnost ustanovení, že řidiči nebudou muset všechny doklady vozit s sebou – policie je stejně všechny má v databázi. Ale do té doby…

 7. Alkohol za volantem
  Tohle je přestupek, který se trestá nejpřísněji – přijde Vás na 7 bodů a až 50.000 Kč pokuty ve správním řízení. A my s tím musíme souhlasit. Vždyť když si neuhlídáte rychlost, na chvíli odstavíte auto na chodník nebo zapomenete na datum na řidičáku, nikoho tím vlastně neohrozíte.

  Kdo si ale sedne za volant pod vlivem alkoholu, ten se k tomu rozhodl a ví, co dělá. Tedy vlastně neví, co dělá, ale nikdy nejde o žádný omyl. A nikdo, doopravdy nikdo v tom není nevinně, ať to svádí na sprej proti bolestem v krku, nebo na to, že se nadýchal výparů z ostřikovačů. Stačí krevní test a je to jasné.

Přestupků, které lze spáchat v dopravě je samozřejmě o dost více. Naši řidiči v LEVEL jsou opravdoví profesionálové, kteří jezdí bezpečně. Zodpovědný řidič totiž ví, že jezdit bezpečně a dokonce myslet i za ostatní řidiče, je znakem profesionála.